ГАЛЕРИЯ


Целеви видове: Helichrysum arenarium , Alkanna tinctoria , Primula veris и Arctostaphilus uva ursi




Снимка Описание
Helichrysum arenarium ( (Жълт смил) е тревисто многогодишно растение, принадлежащо към семейство Asteraceae, естествено разпространено в Европа, Централна Азия и Китай. В България расте по пясъчни и крайбрежни местообитания, до 500 м надморска височина: Черноморското крайбрежие, Дунавската равнина (централна част), Североизточна България и някои места в Югоизточна България.
Helichrysum arenarium e издръжливо многогодишно растение с дълбока коренова система. Достига височина 10–30 (50) см. Цъфти от юни до август с жълти цветове, групирани в съцветие, като 10–30 (100) съцветия се групират във фалшиви сенници. Цветовете са хермафродитни (има както мъжки, така и женски органи) и се опрашват от насекоми.
Helichrysum arenarium се използва като жлъчегонно средство, и
в традиционната медицина като жлъчегонно; апетитовъзбуждащо, пикочогонно, диуретично, хепатопротективно, капиляроукрепващо, антивирусно, противогъбично, антиоксидантно, антибактериално средство и за детоксикация.
Цветовете съдържат антибактериални съставки и горчиви вещества, които могат да стимулират секрецията на стомаха и панкреаса. Също така е показан при лошо храносмилане, както и при загуба на апетит.
Екстракт от Helichrysum arenarium влиза в състава на препарат от билки, предлаган от „Гален Фарма ООД”, а изсушен цвят – в жлъчегонен чай /ЦЯРЪ/.
Alkanna tinctoria (Синя айважива) има широко географско разпространение; по-специално, расте в сухи морски райони на Южна Европа. В България се среща по сухи, припечни и тревисти места в равнините. Известни са няколко малочислени находища в равнинните и предпланинските части на Южна България и едно находище в Дунавската равнина. Популациите са пространствено изолирани, разкъсани, образувани от единични растения или не много на брой групи от по няколко индивида.
Растенията са многогодишни, тревисти, с полегнали храстовидни стъбла, цъфтящи между март и май с малки (6-7 мм) сини цветове. Размножаването им се осъществява по естествен път от семена.
Alkanna tinctoria е известна от древни времена с присъствието в корена си на червения пигмент алканин, използван от древността заради терапевтичните си свойства и като естествен оцветител.
Alkanna tinctoria (Синя айважива) се използва се при лечение на широк спектър от състояния, включително жълтеница, камъни в бъбреците, кожни проблеми; натъртвания, рани, навяхвания; диария, язви, фрактури, абсцеси. В комбинация със смола от Pistacia atlantica, зехтин и лавър, тя се използва за лечение на кръвни съсиреци в краката. Свареният корен (олио) се използва за лечение на фрактури, абсцеси, ревматизъм. Комбинира се с избистрено масло за лечение на рани; в комбинация с избистрено масло и „atrufan “за лечение на изгаряния и инфектирани рани. Използва се като антисептик при кожни заболявания като екзема, сърбеж и краста; в комбинация с Ferula assa-foetida и Nigella sativa за лечение на рани. Отварата, комбинирана с избистрено масло, се капва в очите за лечение на очни проблеми. Използва се външно при лечение на разширени вени, лениви язви, рани на леглото и сърбящи обриви.

Екстракт от корени на айважива влиза в състава на кремове (билков крем – Sunny Ямбол; възстановяващ билков балсам с айважива – Медокомфорт; билков масажен крем – Krista G).
Primula veris (Лечебна иглика), се среща в Европейската част на Русия, Крим, Средна и Южна Европа. В България, е разпространена главно в дъбовия пояс в цялата страна, докъм 2500 м. надм. В. Най-често популациите на вида са с ниско обилие и малка площ. Многогодишно тревисто растение с късо презимуващо коренище. Листата са яйцевидно продълговати, грапави, яркозелени, с тъпо назъбена периферия.Цветовете са на сравнително висок цветонос и образуват чадъровидно съцветие с ярко жълти цветове. Цъфти през месеците април-май.
Дрогата от Primula veris /корени, цветове и листа/ е ефикасно откашлечно и отхрачващо действие. В официалната медицина се използва за лекуване на бронхиален катар, коклюш, астма, простудни заболявания. Използва се и при грип. Установен е лечебен ефект при: неврози, безсъние, подагра, мигрена, а така също диуретичен, и антиревматичен ефект.
В България билката се предлага като изсушена растителна маса от корен и от цвят /Билки ООД, в състава на чай Стопгрип – Биохерба, Билкова Аптека, в състава на билкова смес № 24 – Съни Ямбол ЕООД/ и като тинктура от цвят /Билкова Аптека/. Екстракт от иглика влиза в състава на хранителната добавка „Бронхобиоклир сироп за пушачи”, предлагана от Танита фарм ООД, на сироп Билколинче /Инбиотех ООД/ и др
Arctostaphilus uva ursi (Мечо грозде) е растителен вид от род Arctostaphylos, широко разпространен в циркумбореалните райони на субарктичното Северно полукълбо. Видът бавно се развива и нараства в естествените си местообитания. В България той е разпространен в почти всички планини, на 1000-2500 м надморска височина. Поради активното събиране на растението в миналото и климатичните промени, голяма част от популациите му имат намалена площ. Популациите му често са унищожавани от горски пожари и трудно се възстановяват.
Arctostaphilus uva ursi е вечнозелен храст с пълзящи клонки дълги 20-50 cm, с малки яйцевидни кожести листа, дълги 1-7 cm, със спирално жилкуване. Листата са разположени на къси дръжки спирално по вейките. На цвят отгоре са по-тъмни, а отдолу по-светло зелени, на вкус – стипчиви до слабо горчиви. Листата на мечото грозде съдържат фенолните глюкозиди арбутин и метиларбутин, дъбилни вещества, урзолова киселина, флавоноиди. Цветовете са с форма на камбанка, бели или бледо розови, на гроздове от 2-20 цвята, цъфтят през май-юни. Дават малки сферични червени плодчета, с по шест семена. Узряват през късното лято или есента.
Широко използвано лечебно растение в официалната медицина при лекуване на цистити, пиелонефрити с уроантисептично и диуретично действие. Полезното му действие при различни заболявания е известно от столетия.
Българската билка се предлага под формата на чай (Bilek), капсули (Биохерба, Томил херб), тинктура (Билкова аптека).


Главна страница