ПРОЕКТЪТ Е ФИНАНСИРАН ОТ ФОНД „НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ“ НА МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО, МЛАДЕЖТА И НАУКАТА
Проект DMU 03-115/13.12.2011
Закономерности в пространственото разпространение на местообитанния, растителни съобщества и растителни видове в Южна България във връзка с екологични и биоклиматични градиенти

shape
       Цели на проекта :

Настоящият проект си поставя като основна цел да даде отговор на въпроса поставен от Royer (1991) „къде лежи границата между степната растителност от средноевропейски тип, представена от клас Festuco-Brometea и Медитеранската растителност, представена от класовете Thero-Brachypodietea и Helianthemetea guttati в България. В рамките на тази задача се включват допълнителните цели – а) да се разширят фундаменталните познания за характеристиката и разпространението на тревната растителността от средиземноморски тип на Балканите, б) да се използват получените резултати в практико-приложен аспект за правилна интерпретация на хабитатните типове, които определят приоритетни за опазване местообитания с европейска значимост в рамките на мрежата Натура 2000 в България и в) да се повиши квалификацията на младите учени и се подпомогне тяхното кариерно развитие.

       Научни задачи :

  1. Изучаване разнообразието от тревни растителни съобщества и хабитати в низинните и хълмисти региони на Южна България, с акцент на долините на големите реки.
  2. Анализ на флората за разкриване на статистически значимите промени в количественото участие на избрани диагностични видове по трансекти следващи екологичните и биоклиматични градиенти.
  3. Анализ на присъствието на видове с консервационна значимост в отделните типове растителност и хабитати.
  4. Анализ на корелациите между регистрираните растителни типове и данните за климатичните параметри.
  5. Оценка на степента на осушаване на терените в следствие на климатични промени и разпространение на растителни съобщества от по-южен тип.


НАЧАЛО        ДЕЙНОСТИ        МОБИЛНОСТ        ПОСТИЖЕНИЯ        ЗА НАС